V Bechyni plánují zřízení Mezinárodního institutu keramiky

  //  Novinky archiv

Bechyňští zastupitelé podpořili vznik Mezinárodního institutu keramiky, který by do města přivedl umělce i techniky pracující s keramikou a porcelánem z celé Evropy. Zároveň by si Bechyně udržela tradici, protože hrozí stěhování Muzea keramiky. Vedení města odsouhlasilo, že do projektu vloží pozemky a chátrající budovy jatek na okraji města. Jeho představa je, že keramické centrum bude živo z dotací a grantů a městkou pokladnu tak nezatíží. Z grantových prostředků v řádu desítek milionů korun by měly být financovány i samotný projekt a stavba.
Keramická centra dnes existují v Maďarsku, Německu a Francii. To, co ale plánuje bechyňská radnice a obecně prospěšná společnost, není nikde v Evropě, a mohlo by se tak stát vzdělávacím a výzkumným centrem pro celou střední Evropu. A to jak pro keramiku, tak i pro tradiční český porcelán.
Vznik nového institutu podporuje i Střední uměleckoprůmyslová škola v Bechyni. Ředitel Jiří Novotný předpokládá, že taková instituce by přinesla i rozvoj školy a zvýšila zájem o studium.
Snahy podpořit ve městě keramiku jsou přitom logické. Poslední měsíce se spekuluje o tom, že Bechyně by mohla přijít o své Muzeum keramiky, které je v nájmu v zámeckém pivovaru u soukromého majitele. Krajská Alšova jihočeská galerie odmítá nájemné platit, protože má vlastní budovy, a zvažuje tak přestěhování sbírek třeba do Českých Budějovic.
Díla pocházejí převážně z mezinárodních sympozií, ale i z vlastních nákupů. Nájemní smlouva v zámeckém pivovaru skončí v květnu 2016.

(podle http://zpravy.idnes.cz z 10. 10. 2014; red)