Skleněný úplněk nad Českým Krumlovem
Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově pro letošní sezónu připravilo výstavy připomínající rakouského malíře Egona Schieleho, od jehož narození v červnu uplyne 130 let. Díla, která vytvořili malířky Alena Anderlová, Judith Zillichová a japonský sochař Tets Ohnari odkazují na Schieleho život, tvorbu i Krumlov, v němž žil, maloval a jejž miloval. Přehlídku doplňují desítky snímků z krumlovského Musea Fotoatelier Seidel.
Devětatřicetiletý japonský sochař působící v Česku Tets Ohnari vytvořil skleněnou instalaci úplňku nad městem s rozměry 7 x 7 m. Znázorňuje čas plynoucí nad Krumlovem a jeho obyvateli. „Měsíc symbolicky spojuje všechny generace s městem spojené, odlesky skel na stěnách upozorňují na pomíjivost pozemského lesku a slávy a křehkost materiálu nemůže neupozornit na křehkost nás lidí,“ interpretuje jeho dílo ředitelka centra Hana Jirmusová Lazarowitz.
Egon Schiele Art Centrum vzniklo roku 1992. Nejvíce lidí, 90 tisíc, sem přišlo na výstavu Pabla Picassa v roce 1995. Výstavní plocha galerie čítá téměř 5 000 metrů čtverečních, roční rozpočet je okolo deseti milionů korun.
(podle www.magazin.aktualne.cz z 21. 5. 2020; red)