Skleněné sochy ozdobily Český dům na ZOH v Pchjongčchangu

  //  Novinky archiv

Skleněné sochy hokejisty, snowboardisty a rychlobruslaře byly naistalovány v Českém domě v Pchjongčchangu. Jedná se o zhruba metrové podobizny sportovců, vytvořených z technického skla na základě fotografií, zasazených do dvoumetrového rámu. Jejich autorem je designér Maxim Velčovský, jenž jimi chtěl vzdát poctu českým sportovním hvězdám. Pro olympijské hry v Koreji skulptury vyrobili skláři z novoborského Lasvitu, kde Velčovský působí jako umělecký ředitel.

„Sport mě fascinuje z pohledu fanouška. Fascinují mě lidé, kteří fandí. Často se mi na sportovních utkáních stává, že se dívám kolem sebe, a na hokeji nezachytím třeba tři z pěti gólů. Pak se na to musím podívat v televizi, abych zjistil, co se událo na místě, kde jsem byl. Takže sochy jsou založené na rychlosti, protože rychlost je ve sportu fenomén. Z jedné strany vidíte siluetu, kterou jakoby zastavil fotograf, když fotí sportovce, který protíná cílovou pásku. A ve druhé fázi té sochy vidíte pohyb sportovce. Je to z tisíců skleněných tyčí, které ten pohyb simulují,“ uvedl ke genezi děl Velčovský.

Každý z českých medailistů navíc od Lasvitu obdržel trofej nazvanou Spirit z ručně foukaného skla podle návrhu designérky Moniky Kořínkové, která se při její tvorbě inspirovala zimními krásami, ledem a sněhem.

(podle www.radio.cz z 10. 2. 2017; autorka Zdeňka Kuchyňová; red)