Nová vize v pohřebnictví – pietní strom vzpomínek

  //  Novinky archiv

Sklář Dalibor Novák z České Lípy sestavil pietní strom vzpomínek, jehož křišťálové listy v sobě mají zatavený popel zemřelých lidí. Strom na sobě může mít „zavěšeno“ třeba tisíc nebožtíků a stane se tak alternativou k anonymním rozptylovým loučkám. Novák si přeje, aby jeho strom nazvaný Eiwa časem nahradil často kýčovitá kolumbária. Inspiraci pro název stromu podnikatel našel v Avatarovi. V tomto filmu je strom, který se jmenuje Eywa, a je matkou všech bytostí. Všichni jsou se stromem neustále spojeni a po smrti se do něj vrací její duše.
Strom vzpomínek Eiwa je technickým unikátem. Pod speciální hmotou se strukturou kůry je kovová konstrukce, která je protkána optickými vlákny ke každému z listů, kterých může být až tisíc. Iluminátory ukryté v kmeni vedou světlo do jednotlivých listů a umožňují měnit jeho barvu. Pozůstalí si tak lísteček s popelem svého blízkého budou moci rozsvítit libovolnou barvou, což půjde i na dálku přes internet.
Novákova firma Memory Crystal už řadu let vyrábí drobné památeční sklo se zataveným popelem zesnulých, Novák později postavil v České Lípě zvířecí krematorium a nedaleko hradu Bezděz otevřel zvířecí hřbitov.

(podle https://liberec.idnes.cz z 27. 10. 2018; red)